Co se děje v těle při diabetu 2. typu – MUDr. Klára Owen

Buňky celého těla potřebují pro svou normální funkci energii,kterou získávají z krevního cukru / glukozy/.

Hormon, který má na starosti vstup glukozy do buňky se jmenuje inzulin. Diagnoza cukrovky se stanovuje na základě zvýšeného krevního cukru. Ten se hromadí v krvi, protože nedokáže vstoupit do buněk. Diabetici 2. typu mají většinou inzulinu dost, ale ten nefunguje tak jak by měl. Slinivka břišní na to reaguje zvýšenou výrobou inzulinu a vyčerpává se rychleji než je normální. Nedokáže potom reagovat správně na jídlo a tělo je dokonce nuceno vyrobit si potřebný cukr v přebytku z jater. Důvodem proč nefunguje inzulin je nahromadění tělesného tuku-nadváha, obezita.

Důležitou roli hraje také rodinná dispozice. Nejlepší způsob jak zabránit vzniku diabetu,je udržovat si celý život správnou hmotnost a čas od času se podrobit preventivnímu vyšetření.

Protože je ale diabetes velmi komplexní onemocnění, je nutné posílit stravovací režim i léky. Základním lékem pro léčbu cukrovky 2. typu je metformin / Glucophage, Siofor/. Metformin vylepšuje fungování inzulinu a potlačuje nadměrnou výrobu glukozy v játrech. Kromě toho je dnes velké množství dalších léků které pomáhají cukrovku 2. typu léčit.

Přehled léků na dabetes 2.typu

  • metformin – lék zlepšujicí účinek inzulinu ve tkáních
  • tzv. sekretagoga inzulinu /glimepirid-Diaprel/ dnes se pomalu opouštějí pro riziko vzniku hypoglykemie
  • Glitazony v játrech i ve svalech zvyšují účinek inzulinu-např.pioglitazon
  • Gliptiny nebo také DPP4 inhibitory- zlepšují přenos signálů mezi střevem a slinivkou aby molhla lépe reagovat na přijaté jídlo- na př sitagliptin
  • GLP-1 analoga fungují podobně jako gliptiny,ale podávají se injekční cestou
  • Glofloziny – stahují přebytečný cukr močí na př canagliflozin a další

Všechny tyto lékové skupiny lze navzájem kombinovat, což je možné ale jen pod dohledem zkušeného specialisty diabetologa.